pt. Lip 17th, 2020

Alkomaty, ekrany dotykowe, sterowniki cieplne

Blog technologiczny o wszystkim. Piszemy o alkomatach, ekranach dotykowych, sterowników do pieców i wiele więcej

Jakie sterowniki do pieców? Czyli co sprawi, że nie spędzisz sezonu grzewczego w kotłowni cz1

Jeśli masz własny dom, to na pewno myślisz co roku o tym, że jak tylko przyjdzie zima czeka cię przesiadywanie w kotłowni. Niestety zima, to jedna z tych pór roku, których wolelibyśmy uniknąć pod względem grzewczym. Tak jak w lecie nie musimy praktycznie w ogóle ogrzewać budynku, gdyż potrzebna jest jedynie ciepłą woda w kranie, co więcej wnętrza służą nam jako oaza chłodu w gorące dni. Tak niestety w zimie jest to nieuniknione i nie dalibyśmy rady wytrzymać i normalnie funkcjonować w budynku gdzie jest tak niska temperatura. Co więcej, jeśli zrezygnowalibyśmy z ogrzewania istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że woda w rurach by nam zamarzła, co zniszczyć może całą instalację.
Z drugiej jednak strony, ciągłe chodzenie do kotłowni i kontrolowanie stanu temperatury oraz jej dostosowywanie do warunków panujących na zewnątrz jest dość uciążliwe. Pochłania to nie tylko zaś, ale także irytuje. Dlatego, warto zainwestować w sterowniki. Dzięki nim, nie będziemy musieli w końcu przestać ciągle biegać do kotłowni i kontrolować temperatury.
 

Sterowniki do pieca wyposażone w podajniki paliwa
Jeśli posiadasz kocioł na paliwa stałe, który wyposażony jest w podajnik paliwa, to potrzebujesz sterownik, kotwy dodatkowo pozwala na sterowanie nim. Odbywa się to poprzez wybór odpowiedniej dawki dostarczanego paliwa. Kotły tego typu, najczęściej wykorzystujemy do tego, aby podgrzać wodę użytkową w połączonych z nimi zasobnikami. Dzięki temu, regulatory mają możliwość sterowania pomp a ładującą zasobnik. Jest on uruchamiana dopiero wtedy, kiedy woda spadnie w zasobniku poniżej określonej wartości. Kiedy woda zostanie podgrzana to zasobnik się wyłącza, a woda grzewcza po raz kolejny zasila nam grzejniki. Kiedy sezon grzewczy już za nami, to pompę obiegową instalacji można wyłączyć.
 

Termostat oraz regulator pogodowy
Aby w pomieszczeniach utrzymać idealną temperaturę, potrzebować będziemy takich urządzeń, które będą reagować na jej zmiany. Aby do tego doprowadzić współpracować ze sobą mogą regulator kotła oraz termostat pokojowy, który umieszcza się w pomieszczeniu. Taki termostat umieszczany jest w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli okaże się , że panuje tam niższa temperatura niż ta nastawiona na termostacie, to regulator pobudza do działania pompę obiegową oraz tak steruje praca wentylatora, aby temperatura wody się podniosła. Kiedy już zostanie osiągnięta żądana temperatura w pomieszczeniu, pompa się wyłącza, a wentylator zmniejsza swoja pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *