pt. Lip 17th, 2020

Alkomaty, ekrany dotykowe, sterowniki cieplne

Blog technologiczny o wszystkim. Piszemy o alkomatach, ekranach dotykowych, sterowników do pieców i wiele więcej

Ekrany dotykowe wykorzystujące efekt akustycznej fali powierzchniowej

Technologia towarzyszy nam każdego dnia. Możemy jej nie zauważać ponieważ jesteśmy do niej przyzwyczajeni i staje się ona dla nas normalnością. Dotyczy to szczególnie tych, którzy urodzili się w wieku XXI. Nie pamiętają oni bowiem komputerów i telewizorów, które miały postać pudełek nie tylko nieporęcznych , ale także o dość słabej rozdzielczości. Dzisiaj widzimy wszędzie płaskie ekrany, występują one zarówno w telewizorach jaki i w komputerach i telefonach. Wszelkie firmy ścigają się, który monitor będzie bardziej płaski. Co więcej, niektóre nie potrzebują już skrzynki z komputerem, ponieważ wszystko jest zamknięte w monitorze jeśli chodzi o komputery.
Klawisze także zostają już wypierane przez nowsze technologie. Wszyscy teraz mają na wszelkich urządzeniach ekrany dotykowe. Co najlepsze, nie ograniczają się one do komputerów, laptopów, tabletów, plamtopów czy telefonów, ale zdominowały one praktycznie każdą dziedzinę życia. Nawet jeśli nie chcemy mieć z nimi styczności, to i tak spotkamy je w sklepach. Szkołach, bibliotekach, na pocztach i w wielu innych miejscach, gdzie musimy z nich skorzystać. Jesteś ciekawy jak działają takie ekrany? Zapoznaj się więc z tymi, które wykorzystują efekt akustycznej fali powierzchniowej.
 

Ekrany SAW
Ekrany SAW czyli inaczej wykorzystujące efekt akustycznej fali powierzchniowej opracowane zostały po to , aby nie powstawały ograniczenia w przepuszczalności światła w rezystancyjnych panelach. Chodziło o to, aby ekran był jak najbardziej czytelny i dysponował wysokim poziomem jasności. Możemy spotkać się też z nazwami innymi tego ekranu jak np. „fala powierzchniowa” czy „fala akustyczna”. Oprócz monitorów LCD spotkać takowe ekrany możemy w urządzeniach, które znajdują się w publicznej przestrzeni. Są to np. terminale, kioski, bankomaty.
 

Wady i zalety ekranu SAW
Główną zaleta tej technologii jest to, że dysponuje ona dużą przepuszczalnością świetlną oraz wyrazistością ekranu. Jest to możliwe dzięki temu, że taka metoda nie wymaga, aby wyposażać ekran w dodatkowe warstwy. Co więcej, dzięki temu, że powierzchnia ekranu jest szklana posiada ona dużą trwałość. Jeśli taki ekran zostanie zarysowany nadal jest on tak samo wrażliwy na dotyk. Wadą takiego ekranu jest to, że ma on ograniczoną wykrywalność dotyku. Reaguje on bowiem tylko na palce, te w rękawiczkach też oraz inne miękkie przedmioty, które mogą być absorbowane przez fale ultradźwiękowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *