pt. Lip 17th, 2020

Alkomaty, ekrany dotykowe, sterowniki cieplne

Blog technologiczny o wszystkim. Piszemy o alkomatach, ekranach dotykowych, sterowników do pieców i wiele więcej

Jakie sterowniki do pieców? Czyli co sprawi, że nie spędzisz sezonu grzewczego w kotłowni cz2

Jeśli masz własny dom, to na pewno doceniasz taką porę roku jaka jest lato. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to okres w którym nie musimy ciągle utrzymywać ciepła w domu, ponieważ na zewnątrz jest upał. A więc lekki chłód wewnątrz budynku jest wręcz pożądany. Najgorszym okresem dla tych, którzy ogrzewają swoje domu jest zima. Na zewnątrz panuj wtedy takie warunki, że konieczne jest ogrzewanie budynku przez cały dzień. Co więcej, nie wolno dopuścić do wyziębienia budynku, ogrzewanie go ponowne będzie nam bowiem sprawiać dość sporo problemów szczególnie jeśli dom jest duży.
Kolejna zmorą tej pory roku jest bieganie do kotłowni, aby kontrolować stan temperatury pieca. Zaraz. Ale przecież piece są wyposażone w odpowiednie sterowniki, bez niech nie byłoby możliwości łatwego korzystania z kotła. Rzeczywiście, jednak ich wadą jest stanowczo to, że nie gwarantują nam one całkowitej wygody korzystania. Dlatego , aby przez cały okres grzewczy nie siedzieć tylko w kotłowni, warto zainwestować w odpowiednie elementy, które pozwolą nam na znacznie większy komfort użytkowania.Pamiętajcie, że regulatory temperatury i sterowniki do pieca to ważny element całej instalacji i warto decydować się na nie rozważnie.
 

Miarkownik ciągu
W przypadku kotłów na węgiel lub też inne paliwa stałe, regulacja ma przed wszystkim na celu regulację temperatury wody grzewczej. Powinna być ona tak wyregulowana, aby dopasować się do zapotrzebowania na ciepło. W tym wypadku, nie tylko chodzi o to, zęby dozować odpowiednią ilość paliwa, ale aby strumień powietrza ulegał zmianie dopływając do paleniska. Kiedy takiego powietrza mniej dopływa, paliwo spalane jest wolniej a co za tym idzie kocioł nie pracuje z tak dużą mocą grzewczą.
Jeśli chodzi o piec c.o. To zarówno najtańszym jak i najprostszym sposobem jest zastosowanie urządzenia zwanego miarkownikiem ciągu. Takie urządzenie wyposażone jest w głowicę termostatyczna, która zanurzona jest w płaszczu wodnym kotła. Jej działanie polega na kurczenie się oraz rozszerzaniu substancji wypełniającej głowicę kiedy temperatura zaczyna się zmieniać.
 

Sterownik do wentylatora
Dostępne na rynku kotły na węgiel oraz inne paliwa stałe są najczęściej wyposażone w wentylatory, które odpowiednia ilość powietrza dostarczają do spalania. Dzięki temu, mamy możliwość sterowania wirnikiem wentylatora , a konkretnie prędkością z jaką się obraca. Odpowiedzialny za to jest regulator elektroniczny wyposażony w czujnik temperatury wody znajdujący się na rurze lub w płaszczu wodnym kotła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *