pt. Lip 17th, 2020

Alkomaty, ekrany dotykowe, sterowniki cieplne

Blog technologiczny o wszystkim. Piszemy o alkomatach, ekranach dotykowych, sterowników do pieców i wiele więcej

Optyczne ekrany dotykowe pracujące w podczerwieni

Jeśli jesteś z pokolenia, które urodziło się w wieku XX, to masz to szczęście, że pamiętasz jak wyglądały dawne komputery, telefony. Były one wielkie, nieporęczne a ekrany miały budowę pudła. Nie mogliśmy także oglądać nic na nich w jakość hd co dzisiaj byłoby nie do przyjęcia. Dzisiejsze sprzęty wyglądają zupełnie inaczej. Komputery i telewizory są płaskie i mają coraz to lepsze parametry rozdzielczości, telefony także sama coraz bardziej płaskie i mają mnóstwo funkcji, o których mogliśmy sobie tylko pomarzyć dawniej.
Nowoczesne urządzenie otaczają nas z każdej strony. Nie da się ich uniknąć. Nawet jeśli nie masz ich w domu, to natkniesz się na nie w szkole, w domu czy na ulicy. Co więcej, rynek zdominowały ekrany dotykowe. Nikt już nie chce używać przycisków, ponieważ sap one niemodne i mało praktyczne. Ekrany dotykowe występuje w prawie wszystkich urządzeniach, które kiedyś miały klawisze. Mając na co dzień do czynienia z takimi urządzeniami, warto wiedzieć na jakiej zasadzie działają .
 

jak działa taka technologia?
W przypadku optycznych ekranów dotykowych, mamy do czynienia z kilkorgiem technologii wykrywania dotyku na które się one składają. W ostatnim czasie można zauważyć, że pojawiło się znacznie więcej urządzeń, w których wykorzystane są optyczne sensory podczerwieni w celu wykrycia dotyku przy pomocy metody triangulacji dla większych paneli. Panele takie, posiadają diody LED, które znajdują się w prawym i lewym górnym rogu panelu, a także sensor optyczny czyli kamerę. Światło, które emitują diody odbija taśma odblaskowa, która znajduje się wzdłuż krawędzi dolnej ekranu. Kiedy jakiś obiekt dotknie ekranu, czujnik zarejestruje cię, które powstają poprzez zablokowanie światła czerwonego.
 

Dobre i złe strony podczerwieni
Zdecydowanie mocna strona takiej technologii jest to, że reaguje ona nie tylko na goły palec, ale również na rękawiczkę, stylusy i inne. A także ma on możliwość rozpoznawania wielodotyku zaś przepuszczalność świetlną możemy porównać do tej, która znajduje się w ekranach SAW. Zaletą jest także to, że bardzo łatwo można ja wykorzystać dla większych ekranów. Co więcej jest ona trwała, gdyż nie powstaje tutaj kontakt bezpośredni z sensorami. Jednak ta technologia ma także swoje wady. Przede wszystkim, potrzebna jest w takim wypadku szeroka ramka dookoła ekranu. Jest ona konieczna, aby móc zamontować sensor, który musi znaleźć się na zewnątrz monitora. Może też pojawić się błąd detekcji przy silnym oświetleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *