pt. Lip 17th, 2020

Alkomaty, ekrany dotykowe, sterowniki cieplne

Blog technologiczny o wszystkim. Piszemy o alkomatach, ekranach dotykowych, sterowników do pieców i wiele więcej

Ekrany pojemnościowe

Każdego dnia otacza nas mnóstwo technologii. Mamy ja nie tylko w domu czy w pracy, ale także spotykamy na ulicach, w bankach, na pocztach , w szkołach i w wielu innych miejscach. Stało się to dla nas całkowicie normalne, ponieważ już od jakiegoś czasu postęp technologiczny pędzi z taką prędkością, że nie sposób za nim nadążyć. Ci którzy urodzili się jeszcze w wieku XX pamiętają czasy kiedy w domach nie było komputerów, telefony były ciężkie, miały anteny oraz klawisze, a telewizory i inne monitory miały postać pudełek.
Teraz wygląda to całkowicie inaczej. Przede wszystkim, w każdym domu mamy komputer, kilka telefonów i telewizor. Wszelkie ekrany są coraz bardziej płaskie i niedługo w ogóle przestaną być materialne jeśli będzie wszystko szło w takim kierunku jak idzie. Klawisze zostały zastąpione przez dotykowe ekrany, które znajdują się już w ogromnych ilościach urządzeń. Jednak nie każdy wie jak takie ekrany działają. Warto uzupełnić te wiedzę i poczytać nieco o ekranach pojemnościowych.
 

Charakterystyka ekranów
Zaraz po ekranach rezystancyjnych pojemnościowe są tymi najczęściej wykorzystywanymi do wykrywania dotyku. Inna ich nazwa to „analogowo-pojemnościowe ekrany dotykowe ”.Oprócz monitorów LCD wykorzystywane są one w telefonach czy tabletach. W takim rodzaju ekranu, miejsce dotyku określają sensory. Wykrywają one niewielkie zmiany, które natężenia prądu elektrycznego, który generowany jest poprzez kontakt ekranu z palcem. Wyróżniamy trzy rodzaje ekranów pojemnościowych. Pierwsze to ekrany dotykowe powierzchniowo-pojemnościowe. Wykorzystuje się je dla dużych paneli. Mamy tutaj o czynienia z przeźroczysta elektrodą, która znajduje się nad szklanym podłożem. Jest ona jeszcze dodatkowo pokryta warstwą ochronną.
 

Ekrany dotykowe powierzchniowo-pojemnościowe i pojemnościowo-projekcyjne
Ekrany powierzchniowo-pojemnościowe mają dość prosta budowę, a co za tym idzie są tańsze w produkcji. Jednak w tym ekranie wykrycie dwóch dotyków w tym samym czasie jest dość trudne. Ekrany pojemnościowo-projekcyjne używane są w ekranach mniejszych najczęściej w urządzeniach przenośnych. Zapewniają one szybką reakcje, dobrą precyzję i wielodotyk .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *